Plotter Kullanımı, Çeşitleri ve Bir Pdf Dosyasının Plotterla Yazdırımı


Plotter Nedir?

Çiziciler çizim sanatı üzerine odaklanan bir yazıcı türüdür. Bu cihazlar, yıllar içinde daha az popüler hale geldi, ancak yine de yüksek kalitede çizimler üretebiliyor.

Günümüzde çiziciler daha çok yüksek boyutlarda baskı yapmak için Autocad kullanılan mimarlık ofislerinde proje çıktılarını almak için kullanılmaktadır.

Plotter Yazıcı Ne İçin Kullanılır?

Ploterler bilgisayar destekli çizim ve bilimsel ve çizgisel sanat uygulamalarında kullanılır. Bu yazıcılar, yaygın olarak kullanılan mürekkep püskürtme ve lazer yazıcılardan biraz farklı çalışır.

Kalem Ploterleri

Çiziciler bir kalem kullanarak kağıt üzerine çizerler. Sayfa tamamlanmadan önce mürekkep tükenirse, kullanıcının belgeyi yeniden yazdırması gerekir. Kalem çizicileri birden çok renk sağlar, ancak kullanıcı yazdırma sırasında kalem rengini değiştirmelidir.

Flatbed Plotter

Düz yataklı bir çizici ile kağıt çizici yüzeyinde düz durur ve kalemin üstünde hareket eder. Bu tip çizicilerde çizimler daha kesin ve hassastır.

Merdane Plotter
Bir rulo plotter ile makine çizimi bastırırken kağıt çizici boyunca hareket ettirilir.

En yaygın Plotter Kullanımları

İşletmeler mimarlar ve mühendisler çizelge veya proje yazdırmak için çizici yazıcıları kullanıyor. Dijital baskı merkezlerinde ise büyük ebatlı plotterlar iç ortam ya da dış ortamlarda kullanılmak üzere (indoor & outdoor ) çok büyük boyutlarda farklı kağıt seçeneklerini kullanarak baskı yapabilmtekdir.Afiş, proje  gibi güneş ve suya dayanıksız ürünlerin baskısı iç mekan; reklam panoları, büyük tabela ve tır otobüs gibi büyük araçların yüzey kaplaması gibi güneş ve suya dayanıklı baskı ise dış mekan baskı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye piyasasında bulunan markalara göz atacak olursak:
Hp Designjet serisi (2000, 50bin TL aralığında) ,
Canon Imageprograf serisi ( 6bin 20bin TL aralığında)
Epson ve Brother çiziciler

Bir PDF Dosyasını Plotter Kullanarak Yazdırmak

Devamı için Tıklayın


YazıcıTeknik.com

Yazıcı, Plotter, Scanner gibi tüm ofis ürünleriniz için teknik destek...
Yazıcı servisi ve teknik destel, Mecidiyeköy de teknik servisimiz, size hp, xerox, canon, samsung, oki marka laser yazıcı servisi, mürekkep tanklı yazıcı servisi ve inkjet yazıcı servisi ile çok fonksiyonlu yazıcı servisleri konusunda hizmetinizdeyiz.

Adres

  • Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.
  • Mecidiyeköy Mahallesi, Atakan Sk. No:23/A, 34381 Şişli/ISTANBUL
  • Faks:+90 212 272 67 38

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.