Plotterda Sayfa Düzenleme ve Kağıt Ayarları

Plotter kullanıcılarının özellikle de yeni kullanmaya başlayan kişilerin sıklıkla yaşadığı sorunların çoğu çizimi istenilen şekilde bastıramamak,  sayfayı tam olarak kullanamamak, yatay-dikey basımının istenildiği biçimde vermemesi ve boşlukların kalması üzerine.  Kısacası sayfa düzenleme sorunlarından kaynaklanan  basım yanlışları diyebiliriz.

Birçok farklı program kendine özgü küçük farklılıklar içerse de çizdirmek genel olarak aynı mantığa dayanır. Ayarlamaları birkaç başlıkta inceler ve isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Bu başlıklar;

DÜZENLEME

Düzenleme, çizim sayfasını temsil eder ve genellikle aşağıdakileri içerir:

  • Bir çizim kenarlığı ve başlık bloğu
  • Model alan görünümlerini görüntüleyen bir veya daha fazla sayfa düzeni görüntüsü
  • Genel notlar, etiketler ve muhtemelen boyutlar
  • Tablolar ve zaman çizelgeleri Düzenlemeler başlatıldıktan sonra, düzenler değiştirilebilir, yayınlanabilir ve sayfa setlerine sayfa olarak eklenebilir.

 

SAYFA AYARLARI

Bir düzen oluştururken, çizici, kağıt boyutu ve yönü gibi ayarları belirtirsiniz. Bu ayarlar çizimde bir sayfa düzeni olarak kaydedilir. Her düzen farklı bir sayfa düzeni ile ilişkilendirilebilir. Sayfa Yapısı Yöneticisi'ni kullanarak düzenler ve model alanı için bu ayarları denetleyebilirsiniz. Diğer düzenlerle kullanmak üzere sayfa ayarlarını isimlendirebilir ve kaydedebilirsiniz. Bir düzen oluştururken Sayfa Yapısı iletişim kutusundaki tüm ayarları belirtmezseniz, sayfayı çizmeden hemen önce ayarlayabilirsiniz. Veya çizim zamanında bir sayfa ayarını geçersiz kılabilirsiniz. Geçerli tema  için yeni sayfa ayarını geçici olarak kullanabilirsiniz veya yeni sayfa ayarını kaydedebilirsiniz.

 

ÇİZİM STİLLERİ

Bir çizim stili, her bir nesnenin veya katmanın nasıl çizildiği kontrol eden isteğe bağlı bir yöntemdir. Bir nesneye veya bir katmana bir arsa stili atamak, çizim sırasında renk, çizgi çizgesi ve çizgi türü gibi özellikleri geçersiz kılar. Yalnızca çizilen nesnelerin görünümü, çizim stilinden etkilenir.

Plot stili tabloları, plot stilleri gruplarını toplar ve daha sonra çizim yaparken uygulayabileceğiniz bir dosyaya kaydeder.

 

İki çizgi stili türü vardır: Renk Bağımlı ve Adlandırılmış.  Renk bağımlı çizim stili tablolarında, bir nesnenin rengi nasıl çizileceğini belirler. Bu çizim tarzı tablo dosyaları .ctb uzantılarına sahiptir. Renk bağımlı çizim stillerini doğrudan nesnelere atayamazsınız. Bunun yerine, bir nesnenin nasıl çizildiğini kontrol etmek için rengini değiştirirsiniz. Örneğin, bir çizimde kırmızı rengini belirleyen tüm nesneler aynı şekilde çizilir. Adlandırılmış çizim stilleri, nesneler ve katmanlara doğrudan atanan çizim stillerini kullanır. Bu çizim tarzı tablo dosyaları .stb uzantılarına sahiptir. Bunları kullanmak çizimdeki her nesnenin renginden bağımsız olarak farklı şekilde çizilmesini sağlar.

 

PLOT PULLARI (Damga, Marka)

Bir çizim damgası, çiziminize eklenen bir metin satırıdır. Plot Stamp iletişim kutusundaki tema üzerinde bu metnin nerede olduğunu belirleyebilirsiniz. Herhangi bir aygıta çizilen bir çizime, çizim adı, düzen adı, tarih ve saat de dahil olmak üzere, belirtilen plot pulu bilgilerini eklemek için bu seçeneği açın. Çizim damgası bilgisini çizmek yerine bir günlük dosyasına kaydetmek ya da çizmeyi eklemeyi seçebilirsiniz. 

 

Kullandığınız programa göre değişiklikler gösterebilir fakat çizim yapmak istiyorsanız  çoğunlukla bu ayarlamaları yapmanız gerekir.  Sayfa düzenlemeleri ve kağıt boyu ayarlamalarınızı bu başlıklarda aşağıda verdiğimiz örneklere göre yapabilirsiniz.

 

Öncelikle Plotter kağıttaki birim milimetre olarak ele alınıyor. Eğer en ve boyda hata yaşamadan  çiziminizi gerçek ölçülerine göre 1:1 plot ettirmek istiyorsanız...

Yazının devaamı için Tıklayınız...


YazıcıTeknik.com

Yazıcı, Plotter, Scanner gibi tüm ofis ürünleriniz için teknik destek...
Yazıcı servisi ve teknik destel, Mecidiyeköy de teknik servisimiz, size hp, xerox, canon, samsung, oki marka laser yazıcı servisi, mürekkep tanklı yazıcı servisi ve inkjet yazıcı servisi ile çok fonksiyonlu yazıcı servisleri konusunda hizmetinizdeyiz.

Adres

  • Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.
  • Mecidiyeköy Mahallesi, Atakan Sk. No:23/A, 34381 Şişli/ISTANBUL
  • Faks:+90 212 272 67 38

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.